Yazı dizisi: Gezi eylemlerinden 2024 yerel seçimlerine


Gezi eylemlerinden 2024 yerel seçimlerine -8

Yerel seçime katılan sol partiler arasındaki yedi fark

Gerek TİP temsilcileri, gerekse de TKP temsilcileri yerel seçimlerde her iki partinin de aynı yerden aday göstermesini haklı göstermeye çalışıyor. Ancak seçim döneminde kamuoyu önünde birbirlerinden farklarını tartışmaktan özenle kaçındıkları dikkatlerden kaçmıyor. Yazının devamı için lüfen tıklayınız.


Gezi eylemlerinden 2024 yerel seçimlerine -7

Başka bir tarım kiminle mümkün?


Yerel seçim döneminde yoksullara sosyal yardım çalışmaları kendine geniş yer bulabilirken, başka bir tarım mümkün sloganının kendine pek yer bulamadığını görüyoruz. Yazının devamı için lütfen tıklayınız.


Gezi eylemlerinden 2024 yerel seçimlerine -6

Yerel seçimlerde aday olmak ya da olmamak

2024 yerel seçimlerinin arifesinde rant paylaşımı mücadelesinin nesnesi olarak plansız şekilde büyüyen kentlerin devasa altyapı sorunlarıyla karşı karşıya kaldığı görülüyor. Yazının devamı için lütfen tıklayınız.


Gezi eylemlerinden 2024 yerel seçimlerine -5

Bir oy Maçoğlu’na, bir oy….


Yerel seçimler sürecinde kentsel mekanları rant yaratma aracına dönüştüren ve kentlileri, yaşadıkları mekanların adeta müşterisi haline getiren neo-liberal politikaların alternatiflerini ortaya koyacak yaklaşımın sergilenmesi gerekiyor.  Yazının devamı için lütfen tıklayınız.


Gezi eylemlerinden 2024 yerel seçimlerine -4

Yerel seçimlerde ittifak sorunu


Yerel seçimlerde ittifak sorununu ele alırken, 2023 Genel Seçimleri sırasında muhalefet bloğunun ortaya koyduğu ittifak yaklaşımının, var olan yerel ve merkezi yönetim anlayışının topluma yeniden onaylatılması için kullanıldığını göz ardı etmemek gerekir. Yazının devamı için lütfen tıklayınız.


Gezi eylemlerinden 2024 yerel seçimlerine -3

Kentleri depreme dirençli hale kim getirebilir?

Depreme dirençli kentler oluşturulması sorunu adayın kim olacağı ile çözüme kavuşturulacak bir sorun değil. Depreme dirençli kentlerin oluşturulabilmesi için buna yönelik ideolojik ve politik açılımların gerçekleştirilmesi gerekiyor. Yazının devamı için lütfen tıklayınız.


Gezi eylemlerinden 2024 yerel seçimlerine -2

Dersim ittifakı oluyor da, işçi ittifakı neden olmuyor?

31 Mart yerel seçimleri öncesinde Dersim’de Emek Partisi (EMEP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Özgürlük Cephesi (EÖC) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP), için ittifak kurduklarını açıklamıştı. İttifak açıklaması sonrası DEM Parti, bu ittifakın 'DEM Parti'ye karşı kurulduğu eleştirisini getirmişti. Yazının devamı için lütfen tıklayınız.


Gezi eylemlerinden 2024 yerel seçimlerine -1

Yerel seçimler öncesinde öğrencilerin barınma sorunu

Kiraların son dönemdeki yükselmesi sonrasında öğrencilerin ciddi şekilde barınma sorunu yaşadığı bir kent olan Antalya’da daha önce inşa edilmiş olan ve devredilene kadar Belediye tarafından işletilmiş olan bir öğrenci yurdunun varlığı önemliydi. Yazının devamı için lütfen tıklayınız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder