21 Eylül 2023 Perşembe

Agrobay işçilerinin muhattabı Almanya'mı?

Birgün Gazetesi'nin haberine göre Bergama'daki Agrobay Seracılık’ta çalışan ve sendikalı oldukları için işten çıkartılan Tarım-Sen üyesi işçiler eylemlerini İstanbul’a taşıdılar. 

Agrobay işçileri, şirketin domates ihraç ettiği Almanya ve Rusya’ya seslenerek "Biz üretmezsek siz aç kalırsınız" dediler. Ancak bu sendikal eylemin hedefinde bir yanlışlık olmalı. Almanya ve Rusya sera domatesini Türkiye'den ya da bir başka ülkeden ithal edebilir. Türkiye'de çalışan sera işçilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi sorumluluğunu Türkiye'den domates ithal eden ülkeler neden üstlensin?


Türkiye'de çalışma koşulları iyileştirilmesini isteyen her işçi grubunun çalıştıkları işletmenin ürünlerini ihraç ettiği ülkelerin konsolosluklarının önünde mi hakkını araması gerekiyor? Ülkemizin çalışma yaşamını iyileştirilmesine yönelik genel politikaların savunulması gerekmez mi? Agrobay işçilerinin hakkını aramak için ürettikleri ürünlerin ihraç edildiği ülkelerin konsolosluklarına başvurması ülkemizde işçi sınıfının demokratik taleplerini ortaya koyma konusunda yaşadığı kısırlaşma ve yönetici sınıf olma hedefinden ne kadar uzaklaştığını gösteriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder